RSS

7. Ci Sinif Koordinat Sistemi Nedir Konu Anlatim

7. Ci Sinif Koordinat Sistemi Nedir Konu Anlatim,kartezyen kordinat sistemi nedir,kordinat sistemi hakkında kısaca bilgi,7. sınıf kordinat sistemi,7. Ci Sinif Koordinat Sistemi ile ilgili sorular,7. Ci Sinif Koordinat Sistemi videolu anlatım

KARTEZYEN KOORDİNAT SİSTEMİ
İki sayı doğrusunun sıfır noktasında birbiri ile dik kesişmesi sonucu kartezyen koordinat sistemi oluşur.Yatay eksen x ekseni yani apsisler eksenidir.Dikey eksen y ekseni yani ordinatlar eksenidir.Koordinat eksenlerinin kesim noktasına başlangıç noktası veya orijin denir.

Kartezyen koordinat sistemindeki herhangi bir nokta sıralı ikililerle belirlenir ve her noktaya karşılık gelen bir sıralı ikili vardır.Bir sıralı ikilide birinci sayı x eksenindeki koordinatı, ikinci sayı y eksenindeki koordinatı gösterir.
Bir sıralı ikili (1,3) şeklinde yazılır. A(1,3) olarak isimlendirilir. A noktasının koordinatları 1’e 3’tür. (1=apsis) (3=ordinat)
(x,y) olan sıralı ikilide x’e apsis y’ye ordinat denir.
Kartezyen koordinat siteminde 4 bölge vardır.Sağ üstte 1. bölge, sol üstte 2. bölge, sol altta 3. bölge, sağ altta 4. bölge vardır.
kartezyen_koordinat_sistemi


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 yorum:

Yorum Gönder